cbse results

Logo ve Slogan Tescili

Logo ve Slogan Tescili

Bir marka slogan ve logolarıyla akıllarda kalır. Bu yüzden markanızın logosunu ve sloganını seçerken akılda kalıcı olmasına dikkat ederek seçmelidir. Böylece markanın piyasada akılda kalıcılığı artacak, markanın tanınmasına katkı sağlanmış olacaktır. Marka ve slogan işitsel bir akılda kalıcılık sağlarken amblem ve logo markanın görsel olarak akılda kalıcı olmasını sağlar. Markanın ayrılmaz bir parçasıdırlar çünkü duyulduklarında ya da görüldüklerinde marka akıllara gelecektir. O yüzden logo ve sloganlar da tescil edilmelidir.

Marka tescili sırasında fazladan bir masraf olmadan logo tescili ve sloganlar tescil edilebilir. Daha önceden tescillenmiş markalar yeni logo eklemek veya değiştirmek isterse yeni bir başvuru yapılmalıdır. Logo ve sloganların tescil edilmesi ticari faaliyetlerde markaya ait logo ve sloganların sorun olmadan kullanılmasını sağlayan bir durumdur. Logo ve sloganlar tescil edilirken en dikkat edilmesi gereken konu araştırmanın özenli yapılmasıdır.

Markanıza ait slogan ve logo seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Çünkü marka için logo ve slogan markayı temsil etmektedir.
Başarılı sloganlarda olması gereken özellikler:

  • Kısa ve öz ve etkileyici olmalı,
  • Akılda kalacak özellikte olmalı,
  • Benzeri olmadığından emin olunmalı,
  • İnandırıcı ve iddialı olmalı,
  • Hitap ettiği kesime güven veren mesaj içermeli.

Sloganlar bu kriterleri karşıladığında tescil yaptırabilmek için marka danışmanları aracılığıyla ya da kendiniz Türk Patent Ve Marka Kurumuna başvuru yapabilirsiniz. Marka danışmanlarımızdan yardım almak isterseniz marka danışmanlarımız sizler için araştırmayı tamamlayıp geri dönüş sağlamaktadır. Olumlu sonuç alındığı takdirde marka danışmanlarımızın tescil için sizlerden istediği belgeleri marka danışmanlarımıza eksiksiz bir şekilde ulaştırdığınızda başvurunuz yapılabilir.

Ülkemizde firma sahiplerinin ihmal ettiği konular arasında olan marka tescili konusu aslında firma sahipleri için oldukça önemli bir husustur. Firmaların ürün ya da hizmetlerinin bir etiketi olan marka unsuru tescillenmediği takdirde benzerleri tarafından kullanılabilir taklit edilebilir hale gelmektedir. Yıllarca emek verip özenle bir yere getirilen ürün ya da hizmetlerin markaları tescillenmediği takdirde marka kullanım hakkından doğan yasal hakları kullanamaz taklitlerin önüne geçemez. Bu yüzden marka ve markaya ait logo ve sloganların tescil edilmesi şarttır. Tescil yasalar önünde markayı koruyan bir unsur olduğundan firmaların ihmal etmemesi gereken bir konudur. Markalar yalnızca Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendiğinde marka sahibine ait olacaktır. İlk andan tescil başvurusu yaparak markanızı ürün ve hizmetlerinizi koruma altına alabilir ticari olarak prestij getiren bu durumla birlikte benzerlerinizin sizi taklit etmesinin önüne geçebilirsiniz.

Slogan tescili süreci marka tescili süreci ile aynı işlemektedir. İşlemlerin süresi 10- 12 ay arasındadır.
Markalar sloganlarını isimlerini ya da logolarını tescil ettirirken oldukça titiz davranmalı taklit edilme gibi olumsuz durumların önüne geçmek için ayrıntılı düşünmelidir. Çünkü slogan ve logo markayı akla getiren en önemli unsurlardır. Duyulduğunda ya da görüldüğünde marka adı olmasa bile direk markayı akla getirirler. Bu yüzden tescil üzerinde titizlikle durulmalası gereken bir konudur. Bazı markalar marka adını, logoyu ve marka+ logo birlikte olacak şekilde ayrı ayrı tescil ettirmektedir. Böylece olası taklitlerin önüne geçilmektedir.
Bunun yanında marka ile bütünleşmiş sloganlarda ticari faaliyetlerde haksız rekabet yaratmaması için tescillenmelidir.

S.S.S | Gizlilik ve Şartlar