cbse results

Marka Nedir

Marka Nedir

Bir işletmenin ürün mal ve hizmetlerini temsil eden, ürünü malı ya da hizmeti benzerlerinden ayıran her türlü sembole marka denir. Herhangi bir kelime, isim, sayı, kişi ismi, yan yana getirildiğinde anlam taşımayan harflerin şeklinden oluşan işaretlerdir.

izmir marka tescil

Özetle marka ortaya konulan ürün hizmet veya mala verilen her türlü işarettir.

Ticaret ünvanı ile marka birbiriyle karıştırılmamalıdır. Ticaret ünvanı sahipleri bu ünvanın markayı koruduğunu düşünmektedir. Fakat ticari unvan tek başına markayı korumaz.

Ticari unvan tescil ettirilerek marka olarak kullanılabilir. Markanın tescil ettirilmesi markanın temsil ettiği ürün veya hizmetin yasalar karşısında korunmasını sağlar. Benzerlerinden ya da taklitlerinden ayırt edilmesini sağlar.

Marka tescili işlemleri Türk Patent Ve Marka Kurumu’ndan yapılmaktadır. Kurum’ a yapılacak başvuruyu kendiniz yapabileceğiniz gibi marka temsilcisi aracılığıyla da yapabilirsiniz.

Marka tescili ürünün ya da hizmetin güvenilirliğini arttırır, ortaya çıkan mal veya hizmetin kaynağını belirterek tüketiciye garanti verir. Tüketici satın aldığı hizmet ya da ürünün standartlarını bilerek hareket eder, tercihlerini markaların niteliğine göre yaparlar. Bu sebeple marka bir anlamda en önemli reklam ve işletmelerin imzası durumundadır.

Üretilen malların tavsiye edilmesi tekrar ulaşılabilir olması için markasının olması şarttır. Markanın olmaması ürünün ya da hizmetin hitap ettiği kesimin aklında kalmamasına yol açacak ve tekrar ulaşma noktasında sıkıntı yaşatır. Ortaya konulan hizmet veya ürünün benzerlerinden ya da taklitlerinden ayırt edilebilmesi için kalitenin yanı sıra markasının da olması gerekmektedir. Marka ayırt edici bir unsurdur. Tüketici ortaya konulan mal ya da hizmetin güvenilir olduğunu diğerlerinden farklı olduğunu sahip olduğu marka ile anlar.

Hızla büyüyen gelişen ticari piyasada kalıcı olmak günümüzde oldukça zor bir durum haline gelmiştir. Her şeyin hızla ve pratik bir şekilde üretildiği, tüketicinin seçeneğinin fazla olduğu bir piyasada varlığını sürdürmek kolay bir durum değildir. Markalaşmak her zaman güvenilirliği arttıran bir durum olduğundan piyasada işletmelerin kalıcılığını sağlayan en önemli unsurlardan biridir.

Marka; güvenilirlik sağlayan, kaynak gösteren bir işarettir. İşletmelerin en önemli reklamıdır. İşletmelere tanınmışlık kazandırır. İşletmelerin değeri ve saygınlığıdır. Marka bir işletmenin ortaya koyduğu ürün veya hizmetin benzerlerinden ve taklitlerinden ayırt edilmesini sağlar. Yasalar tarafından korunmayı sağlayan marka işletmelerin garantisidir. İşletmenin hitap ettiği kesimin ürünlerinizi tanıyabilmesi için markasının olması şarttır.

Uzman marka vekilleri ile marka tescil işlemlerinin gerçekleştirilmesi sürecin hızlı ve düzgün bir şekilde ilerleyebilmesini sağlar. Alanında uzman marka danışmanlarımızdan bilgi almak için bize ulaşmanız yeterlidir.
S.S.S | Gizlilik ve Şartlar