cbse results

Marka Tescil Maliyeti

Marka Tescil Maliyeti

Marka tescil başvurusu aşamasında alınan ücretler Türk Patent Enstitüsüne ödenecek sınıf başına harç ücreti ve vekillik ücretinden oluşmaktadır.
Sınıf sayısı, başvurusu yapılacak markanın kullanılacağı ve ya kullanıldığı ürünlerin ve/veya hizmetlerin girmiş olduğu sınıfların belirlenmesi sonucu ortaya çıkar.

2014 YILI MARKA TESCİL BAŞVURU MALİYETİ


SINIF SAYISI

TPE HARCI

EGEMARK VEKİLLİK ÜCRETİ

TOPLAM

1 SINIF İÇİN

160 TL

220 TL

380 TL

2 SINIF İÇİN

320 TL

220 TL

540 TL

3 SINIF İÇİN

480 TL

220 TL

 700 TL

Yukarıda belirtilen TPE harcı sabit olup sıklıkla her sene Türk Patent Enstitüsü tarafından arttırılmaktadır. Vekillik ücreti ise marka tescil hizmeti veren kuruluşlar arasında farklılık gösterir.

Marka tescil firmaları arasında fiyat farkını ortaya çıkaran unsur vekillik ücretleridir. Verilen hizmetin profesyonelliği etkinliği ve olumlu sonuca yönelik yapılan yönlendirmeler marka başvuru sahiplerinin daha sonradan yaşayacakları maddi kayıpları ve zaman kayıplarını engelleyecektir.

EGEMARK tarafından alınan ücret aracılık ücreti değil vekillik bedelidir. Avukatlık ücreti mantığı vardır. Bilginin, tecrübenin, hukuk bilgisinin, yapılan işe hakimiyetin ve önem vermenin kısacası vekil olmanın karşılığıdır.

2013 YILI MARKA TESCİL BELGE DÜZENLEME MALİYETİ

8-10 aylık süreç sonunda marka tescil belge düzenleme aşamasında yine Türk Patent Enstitüsüne belge düzenleme harcı vekil kanalı ile yatırılmaktadır. Marka tescil başvurusundan yaklaşık 1 sene sonra ödenecek tescil belgesi düzenleme harcı 590 TL’ dir.

Bu miktar Türk Patent Enstitüsü’ ne harç olarak yatırılır. Bu ücret de vekil kanalı ile marka sahipleri adına Türk Patent Enstitüsü ‘ ne yatırılır ve Enstitü tarafından vekile yani EGEMARK’ a fatura edilir. EGEMARK müşterilerine bu miktarı fatura eder.

S.S.S | Gizlilik ve Şartlar