cbse results

Logo Tescil

Logo Tescil

Logo, şirketler ve kişiler tarafından ürünler üzerinde ve basılı materyallerde kullanılan bir marka türüdür. Bir tasarım ile oluşturulur ve figüratif özelliklidir. Logo tescili sınai mülkiyet hukuku içerisinde marka başvurusu yapılarak koruma altına alınır.

Logo, bazen bir kelimenin farklı bir yazı karakteri ile yazılması veya renklendirilmesi şeklindede algılanabilmektedir. Logo ve amblem tek başına tescil olabileceği gibi kelime unsurları ile birlikte de tescil edilebilir. Logolu marka başvuru yapıldığında şekil unsurları da kelime unsurları ile birlikte koruma altına alınabilmektedir.

Kullanım sonucu zaman içerisinde logo direk olarak o ürünü veya hizmeti çağrıştıracağından korunmaya değer nitelikte bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Amblemler genellikle bir organizasyon veya bir topluluğu sembolize ettiği için aynı logolar gibi tescil edilebilir özelliktedir.

Logo tescili görsel özelliklerin koruma altına alınmasını sağlar, söyleyiş ile ifadesi mümkün olmadığı için ayırt edici nitelik firgüratif unsurlardadır.

Logo ve amblem tescil başvurusunda dikkat edilmesi gereken en önemli husus özgünlüktür. Logo bir yerden alıntı veya başka bir kuruluşun kullanmış olduğu işaretlere benzerlik taşırsa marka olarak tescil edilmesi sürecinde sıkıntılar doğurabilir.

Logo marka tescil başvurusunda şekil olarak işaretlenir marka adı yazılmadığından Türk Patent Enstitüsü sicilinde marka adı kısmında ‘şekil’ olarak yazmaktadır. Marka tescil belgesi üzerinde ise logo olduğu gibi yer alır. 

Logo tescil yapılmadan önce benzerlik araştırması yapılabilmektedir. Logo marka başvurusu ve logo tescil başvurusu ile ilgili tüm sorularınızı bize iletebilirsiniz.
S.S.S | Gizlilik ve Şartlar