cbse results

Hizmetler

Marka Araştırması

Marka Tescil işlemi için başvurmadan önce marka değerinin sorgulanması gerekir. Marka sorgulama hizmeti ücretsiz olup eğitim ve danışmanlık kurumlarında yapılmaktadır. Profesyonel bir yardım almadan kendiniz de bu sorgulama işlemini yapabilirsiniz elbette,  ancak işi bilen birilerinden yardım almak sizin ve sorguladığınız marka için daha sağlıklı bir sonuç doğuracaktır. Marka konusu değerinin sınıfında bulunan diğer tescilli markalarla karşılaştırılması, markanın sorgulanması işlemidir.

Marka tescil başvurusundan önce tescil ettirilmesi düşünülen markanın belirlenen sınıflarda ön araştırması yapılarak aynısı ya da benzerlerinin daha önce başkaları tarafından tescil ettirilip ettirilmediğinin tespit edilmesi gerekmektedir. Ücretsiz olarak verdiğimiz marka ön araştırması için formumuzu doldurup göndermeniz yeterlidir. Marka vekillerimiz en kısa zamanda markanız ile ilgili araştırmayı yapacak ve size bilgi verecektir.

Marka Araştırması Konusunda Marka Vekili N.Oktay SAKARYA'nın Açıklaması

Egemark, markanızın sorgulanması noktasında, rahatlıkla güvenebileceğiniz  size yardımcı olmak için kurulmuş profesyonel  bir eğitim danışmanlık kuruluşudur. Kurumumuzda, her zaman tam destek alabileceğiniz bu konuda uzman çalışanlarımız tarafından, marka değerinizi en ince ayrıntısıyla değerlendirilir, aynı sınıfta yer alan diğer marka değerleriyle karşılaştırılarak size markanın “ret olma” olasılığı hakkında bilgi verilir.  Markanızın niteliklerinde eğer benzer bir değer varsa, markanızın Türk Patent Enstitüsünün onayından geçmesi zor olacaktır. Bu nedenle markanızın yer aldığı sınıf, hizmet sektörü, marka değerlerinin karşılaştırılmasında en önemli değerlendirme faktörüdür. 

Marka dediğimiz ‘’şey’’ temelde üzerine tescil edilen kişi ya da kuruluşa  ait bir değeri yansıtmaktadır. Gerçek kişilerde TC no üzerine tescil edilen marka tüzel kişilerde Vergi no üzerine tescil edilmektedir. Bu yüzden marka olarak seçeceğiniz değerin yaptığınız işi yansıtması sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Piyasada tanınmanız  prestijinizin sağlanması, müşteri çevresi oluşturmanız açısından isminizin yaptığınız seyi yansıtması, aynı zamanda kolaylıkla kullanabileceğiniz bir kelime ya da kelime grubundan oluşabilir. Marka değerini oluşturacak bu kelime ya da kelime grubunu; kendiniz belirleyebileceğiniz gibi uzman marka danışmanlarımızdan da dilediğiniz konuda yardım alarak oluşturabilirsiniz.

Marka araştırma önemle üzerinde durulması gereken bir durumdur. Çünkü tescilin ilk aşaması marka değerinin müsait olması ile başlayacak bir süreçtir.

Marka tescil araştırma ülkemizde  patent, marka tescil işlemlerinin yürütüldüğü Türk Patent Enstitüsü (TPE) ‘nün herkese açık olarak hizmet veren internet sitesi üzerinden online olarak yapılmaktadır. Bunun dışında Egemark’ın  şirket içi kullanımına açık olan marka danışmanlarımız tarafından kullanılan müşteri takip sistemimizden de marka araştırılması yapılır. Müşteri takip sistemimiz müşterilerimizin takibini daha kolaylıkla yapmak için kurulan markaların müsait olma durumunu araştırmak için kurduğumuz sistemdir. Markaların hangi sınıfta tescilli olduğu, daha da önemlisi  markanın tescile müsait olup olmadığını buradan rahatlıkla görüp siz müşterilerimizin sorularına en iyi şekilde cevap vermeye çalışıyoruz.

Egemark 13 yıldır marka tescil, patent tescil işlemlerini yapan uzman bir danışmanlık kuruluşudur. Bu nedenle markanızın ön araştrılması ve sonraki tescil sürecinde gönül rahatlığı ile bize marka değerinizi emanet edebilirsiniz.

Marka  tescil sürecini kısaca özetlemek gerekirse ön araştırması olumlu olan markalar tescile müsait gözükmektedir. Eğer marka tescile müsait değilse ,uzman danışmanlarımız size farklı isimler üzerinde öneride bulunarak markayı türeterek yeni bir araştırma yapmayı önermektedir. Alternatif marka isimleri sizin de içinize sinecek, yaptığınız işi yansıtacak bir değer olacak şekilde karşılıklı fikir alışverişi yapılarak belirlenir. Eğer marka değeriniz isminiz olacaksa ise adınız ve soyadınız şeklinde tescillenir. Daha sonra marka tescil işlemlerinin ikinci aşaması olan süreç işlemeye başlar. Başvuru sağlıklı bir şekilde yapıldıktan sonra yayın süresi olarak da adlandırılan süreç başlar.yayın süresi her marka için geçerli olan resmi bir süredir. Üç ay sürer yayın süresi ve marka ‘’marka tescil bülteninde’’ yayınlandıktan sonra başlar. Markanızın koruma süresi ise marka tescili için başvurulan saat itibarı ile  başlamaktadır.

Bu koruma süresi ve yayın süresi birbirinden farklı şeylerdir. Yukarıda da belirtiğimiz şekilde yayın süresi markanın Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından yapılan değerlendirme sonucu yayınlanan ‘’marka tescil bülteni’’ nde yayınlamasından sonra başlamaktadır. Koruma süresi ise; Türk Paten t Enstitüsüne yapılan başvuru saati ve dakikası itibari ile başlamaktadır. Yapılan başvuru sonucu tarafınıza başvuru yapıldığını gösteren bir ön yazı gönderilmektedir. Ön yazı başvurunun hangi gün ve saatte yapıldığını gösteren resmi bir yazıdır. 

Üç aylık yayın süresi dolduktan sonra ise markanız artık tescil belgesini almaya hak kazanmıştır. BU üç aylık dönem de markanıza itiraz gelebilir. İtiraz gelmesi her marka için olağan bir durumdur. Bu süre askı süresi olarak da bilinen birbirine benzeyen markaların itiraz edebilmesi için bırakılmış bir süreçtir. Bu süreçte eğer itiraz gelirse süreç daha da uzamaktadır. İtiraz Türk Patent Enstitüsü tarafından değerlendirilerek itiraz eden ve edilen marka incelenir. Gerçekten birbirine benzediği kanaatine varılan markalar için olumsuz bir karar verilir ve marka reddedilir.

Eğer markalar birbirine benzemiyor ise Türk Patent Enstitüsü tarafından olumlu bir karar verilerek itiraz red edilir. İtirazın ret edilmesi itirazı yapan marka açısından olumsuz bir sonuç olmakla birlikte itiraz konu olan marka için olumlu bir sonuçtur. Çünkü markanın benzemediği ve yayın süresinin devam etmesine karar verilmiştir. Bir markaya bu üç aylık yayın süresi içinde itiraz gelebilir de gelmeyebilir de. Eğer gelmez ise marka yayın süresi bittikten sonra tescil belgesini almaya hak kazanır. Marka tescil işlemleri hem yurt için hem yurt dışı için yapılmaktadır.

Markanın tescillenmesi her açıdan iyi bir durumdur. Çünkü tescilli olmayan bir marka haksız rekabet koşullarına göre korunmaktadır. Oysa ki tescillenmiş bir marka sahibine tüm hukuki hakları tanımaktadır. Tescilli bir marka, tescilli bir patent sahibi için güvence demektir. Tescilde öncelik ilkesine göre marka olarak tescil edilmiş veya tescil için başvurusu yapılmış bir işaret daha sonra aynı mal veya hizmetler için başkası tarafından tescil ettirilemez. Markayı önce tescil ettiren o işaret üzerinde tescil edilen mal veya hizmetler yönünden tekel hakkı kazanır ve daha sonra başkalarının bu ibareyi marka olarak tescil etmesine engel olabilir.

Marka dediğimiz şey size ait olan kişisel bir şeydir. Tamamen ad ve soyadından oluşabileceği gibi işaret, desen  vs.  gibi şeyler de marka tescilinde kullanılabilir. Marka sözkonusu olduğunda, bu konuyla ilgili iş ve işlemleri yapacak olanlar iş ahlakından yoksun olabilirler. Özellikle günümüzde ticari alanda faaliyet gösteren kişiler para uğruna hiçbir değeri dikkate almadan emeğinizi, zamanınızı çalabilirler. Hatta daha da ileri gidip kendi şirketlerini sizin yarattığınız marka üzerinden sürdürebilirler. Ürünlerinizin ve markanızın, izniniz olmadan kullanılmasını istemiyorsanız tescil ettirmelisiniz.  Tescil işlemleri hakkında bilgi almak isterseniz bu alan da alanında uzman bir danışmanlık kuruluşu olan Egemark’ı tercih etmelisiniz. 13 yıllık deneyim ve tecrübesine dayanan şirketimiz marka hakkında sizi en iyi şekilde yönlendirecek ve istediğiniz şekilde markanızın tescil işlemlerinin yapılmasını sağlayacaktır. Marka tescilinin en önemli ve aynı zaman da ilk adımı olan marka araştırılması aşaması  geçildikten sonra markanızın tescil süresi başlamaktadır. Bu yüzden marka araştırılmasına gereken önemi vermeli ve alanında uzman kişilerden yardım almalısınız.
S.S.S | Gizlilik ve Şartlar