cbse results

Tasarım Tescili

Tasarım Tescili

Genel Bilgi
Endüstriyel tasarım,  ürün veya eşyanın görünüm ve estetik yönünü ifade eder. Endüstriyel tasarım tescil ile görünüm özellikleri koruma altına alınabilir.

Örneğin ambalaj tasarımlarının ve diyaznlarının korunması ambalajın üzerinde yer alan markanın koruması kadar önemlidir.  Tasarım üç boyutlu olabileceği gibi, iki boyutlu da olabilir. Yine ambalaj örneğinden yola çıkarsak, ambalajın şekli satarım tescil konusu olabileceği gibi, ambalajın üzerinde ki etkiket dizaynı da endüstriyel tasarım tescili ile koruma altına alınabilir.

Tasarım Tescil Koruması
Endüstriyel tasarım koruması; sanayi, endüstri, sanat, grafik, logo gibi çok geniş persfektifte yapılabilir. 5 yıllık periyotlarda yenileme işlemi ile 25 yıl boyunca koruma elde edilir. 25 yılın sonunda topluma malolur. Endüstriyel tasarım koruması ülkesellik prensibi geçerlidir. Yani sadece başvuru yapılan ülke için koruma sağlanır.

Tasarım Tescil Başvurusu
Korunmaya değer nitelikte olan, ticari avantaj sağlayan ve en önemlisi ayırt edici niteliğe haiz olan her nesnenin görsel özellikleri ticari amaçlı kullanıma yönelik tasarım tescil başvurusu ile korunabilir. Tasarım tescil süreci yaklaşık 8 ay sürmektedir. Başvurunun yapılması ile birlikte, korumaya yönelik öncelik sağlanmış olur. Tescil sürecinin sonunda tasarım sahiplerine tasarım tescil belgesi verilir.
Tasarım tescili ve koruması 554 Sayılı Endüstriyel Tasarımların Korunması Hakkında KHK ile sağlanır.

Tescilli Tasarımların İzlenmesi ve İtiraz
Tescil başvurusu yapılan veya tescil belgesi alınan endüstriyel tasarımların benzerlerinin üçüncü kişiler tarafından tescil ve taklit edilmesini önlemek amacı ile, aylık Resmi Endüstriyel Tasarım Bülteni’nde yayınlanan tasarım tescillerine karşı itiraz edilebilir.
6 aylık bülten süresi içerisinde tasarım başvurularına itiraz gerçekleştirilebilmektedir.

Belirli sektörlerde ve belirli ürünler için yapılan yeni tasarım başvurularının takip edilmesi amacı ile, aylık Resmi Endüstriyel Tasarım Bültenleri’nde yayınlanan yeni tasarım tescillerini takip edilebilmektedir.
S.S.S | Gizlilik ve Şartlar