cbse results

Marka Tescil İtiraz İşlemleri Hizmeti

Marka İtiraz İşlemleri

Marka tescil aşaması, tescil ettirilmek istenen marka için Türk Patent ve Marka Kurumu’na tescil başvurunun yapılmasıyla başlar, isteğin değerlendirilip sonuçlanması ile son bulan bir aşamadır. Her marka tescil izmir işlemi aynı süreçte ilerlemektedir.  Başvuru yapıldığı tarihten itibaren tescil ettirilmek istenilen değer koruma altına alınır. Yapılan başvuru sonucunda TPE’ den olumlu sonuç çıkması halinde bültende yayınlanır. Bunun sonrasında ikinci aşama olan askı süresi başlar. Bu süreç üç aylık bir süreci kapsamaktadır. Bu süre markaya herhangi birinden itiraz gelirse diye bırakılan bir süredir. Tescili alınan bir markaya benzer bir marka tespit edilirse bu üç aylık süre içerisinde kişiler Türk Patent ve Marka Kurumu'na hukuki koruma sağlanması ile ilgili itiraz ederler.

İtiraz gelmesi durumunda itiraz edilen marka sahibi tarafından bir karşı görüş yazısı yazılır. Bu yazı haksız bir itiraz olduğunu kanıtlamaya ve marka değerini savunmaya yönelik bir yazıdır. Bu görüşleri dikkate alarak enstitü itirazı değerlendirir ve sonuçlandırır.

Marka Tescil İtiraz Hizmeti

1-Marka Bülteninde Yayınlanan Markalara İtiraz

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından her ay yayınlanan Resmi Marka Bülteni’ nde marka tescil başvuruları yer almaktadır. Marka sahipleri bu markalar arasından kendi markalarına benzediği, eskiye dayalı kullanımları ve marka üzerindeki hakları nedeniyle itiraz etme hakkına sahiptirler. Tescilli bir markanın korunmasının en önemli aşaması olan bu marka izleme aşamasında en başta benzer marka tescil başvurularının tespit edilmesi gerekmektedir.

Marka sahiplerinin bu bültenleri düzenli takip etmeleri ve benzer marka başvurularını tespit etmesi çok zor olacağından marka sahiplerinin tescil işlemlerini yürüten bir firmadan marka izleme hizmeti alması kendi marka değerlerinin korunması açısından önemlidir.

Marka İtiraz Hizmet İçeriği:

  • Hukuki ve şekli olarak itiraz içeriğinin düzenlenmesi vekile aittir.
  • Yapılacak itirazı kuvvetlendirecek bilgi, belge, bulguların elde edilmesi marka sahibine ait olabileceği gibi bu bilgi belge ve bulguların itirazda kullanılıp kullanılmayacağı kararı vekile aittir.
  • Yapılacak itirazda kullanılacak bütün bilgiler gizlidir. 3. kişilerle paylaşılmaz.
  • İtiraza taraf olan marka firmamız müşterisi ise firmamız itirazın yapılması ile ilgili herhangi bir yükümlülük kabul etmemekte, bu gibi durumlarda itiraz hizmet sözleşmesi yapılmamaktadır.
  • Ücretlendirme Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yayınlanan bültende belirtilen marka başvurusuna itiraz harç ücretinin yanı sıra itiraz vekillik ücretini de kapsayacak şekilde yapılır.

2-Enstitü Kararlarına İtiraz

Hukuki incelemeler sonucu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilen ret/kısmi ret kararlarının tebliğ edildiği tarihten itibaren 2 ay içerisinde itiraz edilebilmektedir. Bu itirazların yapılabilmesi haklı nedenlere bağlıdır. Eğer firmamız müvekkili değilseniz ilk olarak firmamız marka temsilcilerimizi vekil olarak atamanız gerekmektedir. Vekil atama için gerekli evraklar firmamız tarafından hazırlanmaktadır ve vekil atama işlemi ücretsizdir. Egemark müvekkiliyseniz haklı olduğumuz durumlarda müşterilerimizin haklarını korumak için tarafımızdan yürütülen markalarla ilgili verilen ret/kısmi ret kararları ile ilgili işlemleri vekillik ücreti almadan yapmaktayız. Marka tescil işlemi sizin ortaya çıkardığınız bir ismin başkaları tarafından kullanılmasını engellemek ve marka değerinizin korunmasını sağlamak açısından çok önemli bir işlemdir. Bu işlemin en önemli aşamalarından biri olan marka izleme hizmeti firmamız tarafından yapılmaktadır.

Bu süreçte yapılacak itirazlar için Türk Patent ve Marka Kurumu’na itiraz harç ücreti yatırmak gerekmektedir. Firmamız müşterisi iseniz TPE’ ye yatırılacak itiraz harç ücreti haricine vekillik ücreti alınmamaktadır.

S.S.S | Gizlilik ve Şartlar