cbse results

Marka Tescil Ne İşe Yarar

Marka Tescil Ne İşe Yarar

Marka Tescil Neden Yaptırılır?
İşletmelerin insanlara sunduğu hizmet veya ürünleri eş veya benzerlerinden ayıran işaretlere marka denmektedir. İşletmelerin kimliğini de yansıtan işaretlerin yasal olarak korunmasına da marka tescili denilmektedir. Marka tescili, ortaya konulan hizmet veya ürünü benzerlerinden ayırdığı, ürüne karşı güvenin sağlanmasında büyük etkiye sahip olduğu için oldukça önemli bir konudur. Marka tescili işletmeler için avantajlı bir durum olduğundan ihmal edilmemesi gerekir.

Marka tescili marka sahibi olmayan kişilerin onu kullanarak maddi manevi kazanç sağlamalarını engelleyen bir durumdur. Marka tescili ile marka sahibi tescil edilen markaya ait bütün ürün ve hizmetlerin kullanım hakkını elinde bulundurmaktadır. Bununla birlikte markanın tüm haklarına sahip olunduğundan ilerde markayı devretme veya miras bırakma gibi haklara da sahip olunmaktadır.

Marka tescil süreleri genellikle 10 yıldır. Her 10 yılda bir gerekli ücretler ödendiğinde tescil süresi uzatılabilmektedir.

Marka tescili Türk Patent Ve Marka Kurumu’ na gerekli evrakların doldurularak teslim edilmesinden sonra başlayan bir süreçtir. Gerekli incelemeler yapıldıktan ve belli aşamalardan sonra eğer marka tecil edilmeye uygunsa marka tescil belgesi marka sahibine verilir ve böylece ilgili marka tescillenmiş olur.

Marka tescilinin ardından 10 yıl süreyle marka artık yasalar önünde koruma altındadır. Tescil edilen marka artık diğer kişiler tarafından kullanılamaz.
Marka tescil ile;

  • 10 yıl süreyle marka korunma altına alınır.
  • Sektörleri aynı olan firmaların tescili olan marka ile ilgili kullanımı engellenmiş olacaktır.
  • Markası tescil edilen firmanın kurumsal imajı da tescilli hale gelecektir.
  • Markanızın başka firmalar ya da kuruluşlar tarafından kullanılması halinde hukuki yaptırımlar sağlayacaktır.
  • E- ticaret ve tabela kullanımını güvence altına alacaktır.

Marka tescili firmaların güvenilirliğinin de kanıtıdır. Bu yüzden marka tescili firmaların kalıcı ve güvenilir olması için ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Ayrıca markanın temsil ettiği ürünün kalitesinin de yansıması olduğundan müşteri için de oldukça önemli bir konudur. Bu nedenle marka tescili hem hizmet veren hem de hizmet alan için kazanç sağlayan avantajlı bir konudur. Tescilli marka firmalar için güvence olduğundan talebi arttıracak, müşteri içinse güvenilir hizmet almak açısından tercih edilir bir durum olacaktır. Aynı zamanda diğer firmaların marka kullanımının önüne geçilerek başkasına ait bir marka üzerinden maddi manevi kazanç sağlamasının önüne geçilecektir.

Marka tescili ihmal edilmemesi ve titizlikle takip edilmesi gereken bir konudur. Marka tescil sürecini kendiniz takip edebileceğiniz gibi alanında uzman temsilciler de sizin adınıza bu süreci takip edebilir. İhmal edilmemesi ve özen gösterilmesi gereken bir konu olduğu için marka vekili seçerken alanında uzman tecrübeli firmalardan faydalanmanız markanız açısından oldukça yararlı olacaktır.

S.S.S | Gizlilik ve Şartlar