cbse results

Patent Verilemeyecek Konular Nelerdir

Patent Verilemeyecek Konular Nelerdir?

Bir buluşun ve bu buluş üzerindeki kullanım hakkının kimde olduğunu gösteren resmi belgeye patent adı verilmektedir. Ülkemizde patent belgesi Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilmektedir. 

Patent sahibi dışında biri bu buluşu kullanmak istediğinde patent sahibinden izin almak zorundadır. İzinsiz bir şekilde bu buluşu kullanamaz ya da piyasaya süremez. Yani buluşa ait bütün kullanım hakkı patent sahibine aittir. İzinsiz kullanıldığı takdirde yasal kullanan kişiler yasal yaptırımlarla karşılaşırlar.

Patent almak size ait olan bir fikrin buluşun bütün kullanım haklarının resmiyette sizde olması demektir. Bu da size ait bir fikrin ya da buluşun üzerinden diğer kişilerin çıkar sağlamasının önüne geçecektir. Patent size ait bir buluşu sizin lehinize uzun yıllar koruma altına alacaktır. Bu yüzden buluşunuza patent almak oldukça önemli bir konudur.
Patent buluşu yapan kişinin yani mucidin buluşu ile ilgili tüm kullanım haklarının devlet tarafından verilmesidir.

Patent sahibi kişiye buluşu ile ilgili her türlü hakkı kullanma hakkını vermenin yanı sıra başka kişilerin bu buluşu izinsiz kullanmasının veya satmasının da önüne geçer. Patent koruması ile buluş artık patent sahibinin mülkü olur. Patent alındıktan sonra patent sahibi diğer mülkleri ya da ticari varlıkları gibi buluşunu satabilir, kiralayabilir.
Birçok alanda patent başvurusu yapılabilir. Patent başvurusu yapılan bazı sınıflar, kimyasallar, kuyumculuk malzemeleri, deri ürünler, kıyafet, ilaç, müzik aletleri olarak sayılabilir.

Patentin belirli bir süresi vardır. Patent belgesinin geçerlilik süresi ürün sınıfına göre 7 - 20 yıl arasında değişiklik gösterecektir.

Patent ve marka tescili sık sık birbiri ile karıştırılan konulardır. Ama bu iki konu birbirinden tamamen farklı şeylerdir. Araştırma yapılırken buna dikkat edilmesi gerekir.

Bir buluş için patent alınabilmesi için yenilik, sanayiye uygulanabilirlik, tekniğin bilinen durumunun aşılması kriterlerini karşılaması gerekmektedir. Bu üç kriteri karşılayan buluşlar patent alabilirler.

Patentle Korunamayacak Durumlar Nelerdir?

İyi bir fikrin ya da bir buluşun patent ile korunması her zaman mümkündür. Ancak bazı durumlarda patent alınamaz.

  • Daha önceden zaten doğada bulunan ve şu ana kadar ortaya çıkarılamamış konulara patent alınamaz. Bunun yanında doğada bulunan bir şeyin insan varlığına katkı sağladığı keşfi patentlenebilir.
  • İnsan beyninde gerçekleşen bir olgu patentlenemezken bu fikri uygulayan bir ürün patentlenebilir.
  • Sadece bir bilgisayar programı patent alamaz fakat bu program vasıtası ile günlük yaşama bir yarar sağlanırsa ortaya çıkan durum patentlenebilir.
  • Sanat yapıtları patentlenemez fakat sanat eseri ortaya çıkaran bir makine/robot patentlenebilir.
  • Canlı yaşamları patentlenemez (bitki türleri, hayvan ırkları gibi)
  • Hayvanlar ve insanlar üzerine eklenip tedavi edici olan malzeme ve tıbbi cihazlar patentlenemez.
  • İnsan vücuduna dair yapılan buluşlar patentlenmez. Ancak insan bedeninden ortaya çıkarılan bir buluş ya da öge hastalık tedavisinde olumlu sonuçlar vermesi halinde patentlenebilir.
  • Toplum sağlığına, canlıların yaşamına zarar verme olasılığı bulunan buluşlar patentlenemez. 
S.S.S | Gizlilik ve Şartlar