cbse results

Tasarım Tescili Nedir

Tasarım Tescili Nedir?

Tasarım, ürünlerinin üstündeki ya da bir bölümündeki süsleme, şekil, çizgi, renk, doku, malzeme özelliklerinden kaynaklanan görünümüne verilen isimdir. Başka bir deyişle tasarım ürünün üç boyutlu veya iki boyutlu ürünlerin hepsi ya da bir bölümü ile ilgili görünümleridir.

Günlük yaşantının ihtiyaçlarını karşılayan her türlü çözümü sunan düşüncelerin üretilebilecek duruma getirilmesini kapsayan tasarımı günlük hayatın her alanında görmek mümkündür. Şu an kullanılan bilgisayarlardan iş yerimizdeki dolaplara kadar hayatımızda kullandığımız hemen her şey bir tasarım ürünüdür.

Ortaya koyulacak bir ürünün tasarım kavramını karşılayabilmesi için kullanıcılar için yenilikçi bir durum sunması gerekmektedir. Hali hazırda var olan üretimi yapılan ve satışta olan bir üründen net bir şekilde ayrılması ve yenilikçi kriterini taşıması gerekmektedir.

Hayatın her alanında işimizi kolaylaştıran ve kullanılan üretimi yapılan her türlü üretim tasarım sonucudur. Tasarımlar daha önce üretilmemiş ve tamamen orijinalse başkaları tarafından kullanılmasını önlemek için tescillemek mümkündür. Fikir ürünü olan ve yaratıcılık kullanılarak ortaya çıkarılan ürünlerin başkaları tarafından kullanılmasını engelleyecek yöntem tasarımınızı tescil ettirmektir. Tescillenmiş bir tasarımın usulsüz kullanılması durumunda kullananlar ile ilgili ciddi yasal yaptırımlar vardır.

Tasarım tescili nasıl yapılır?

Tasarım tescil başvurusu yapılabilmesinin ilk koşulu tasarımın orijinal ve özgün olmasıdır. Eğer tasarım bir ürün ise tasarımı net olarak gösteren bir fotoğraf gerekmektedir. Başvuru esnasında verilecek görsellerin mümkün olduğu kadar net ve her açıdan görüntülenmiş olması oldukça önemlidir. Bunun yanında ürünün görsellerinde mümkünse ürünün dışında başka herhangi bir malzemenin bulunmaması faydalı olacaktır. Bunun yanında tasarlanmış olarak da yani üretilmemiş olan bir tasarımın da tescilini almanız mümkündür. 3D ya da teknik modellemeler ile de tescil alınabilmektedir.

Tescil için başvurulan tasarımların için belli şartları karşılaması gerekmektedir. Daha önce tescillenmemiş olması, özgün olması, üretiminin yapılıp kamu ile paylaşılmamış olması gerekmektedir.

Tasarım tescil süresi ne kadardır?

Tescillenmiş bir tasarımın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren 5 yıldır. 5 yılın sonunda tescili biten tasarımların 5 yılda bir tescilinin yenilenmesi mümkündür. 5 yılda bir yenilenen bu süre 25 yıla kadar uzar. Tescil süresi biten tasarımlar için yenileme başvurusu yapılmaması halinde tescil kaldırılır ve önceden tescil sahibi olan şahıs tasarım üzerinde bir hak iddia edemez ve işlem yapamaz. Tasarım tescili tescil edilen ülkede koruma sağlamaktadır. Ulusal bir korumadır.

Tasarım tescilinin faydaları nelerdir?

  • Tasarımın korunmasını sağlayarak piyasada ürünün taklit edilmesinin önüne geçerek maddi olarak fayda sağlar.
  • Tescillenmiş tasarımlar özgün tasarımlar olduğu için güvenilirdir ve tercih edilen tasarımlar olacağından avantaj sağlayacaktır.
  • KOSGEB hibe ve teşviklerinden tescilli tasarımlar sayesinde faydalanılabilir.
  • Tescilli tasarımı gelen talepler doğrultusunda satabilir maddi kazanç elde edebilirsiniz.
S.S.S | Gizlilik ve Şartlar