cbse results

Marka Araştırması Nasıl Yapılır

Marka Araştırması

Marka tescil işlemi için başvuru yapılmadan önce tescil ettirilmesi düşünülen markanın marka değerinin sorgulanması gerekmektedir. Marka sorgulama işlemi eğitim ve danışmanlık kurumları tarafından herhangi bir ücret alınmadan yapılmaktadır. Uzman yardımı almadan marka sorgulama işlemi başvuru sahibi tarafından da yapılabilir fakat alanında uzman birinden yardım almak tescil ettirilmesi düşünülen marka için güvenilir sonuçlar alınması açısından daha verimli sonuçlar elde edilmesini sağlar.

İzmir marka tescili firması olarak bizim de ücretsiz olarak verdimiz marka ön araştırması hizmeti için formumuzdaki ilgili alanları doldurup bize ulaştırmanız yeterlidir. Marka tescil başvurusundan önce yapılacak bu işlem tescil ettirilmek istenen markanın belirlenen alanlarda ön incelemesi yapılarak benzeri ya da aynısının başka birileri tarafından önceden tescil ettirilip ettirilmediğinin belirlenmesi işlemidir. Marka temsilcilerimiz doldurduğunuz form ellerine ulaşır ulaşmaz sorgulama işlemini gerçekleştirecek ve sizinle iletişime geçecektir.

Marka Vekili Necati Oktay SAKARYA

Markam Tescile Uygun mu Araştırması Nasıl Yapılır?

Marka tescili için ilk aşama marka değerinin uygun olmasıdır. Bu adım süreci başlattığından marka araştırma, üzerinde durulması gereken önemli bir husustur. Marka araştırma Türkiye’ de marka tescil patent işlemlerinin gerçekleştirildiği Türk Patent ve Marka Kurumu’ nun internet sitesinden online olarak yapılabilecek bir işlemdir. Marka araştırması Egemark’ ta marka danışmanlarımız tarafından Egemark ‘ ın şirket içi kullanımına açık olan müşteri takip sisteminden yapılmaktadır. Müşterilerimizin takibini daha kolay yapabilmek, markaların uygun olup olmadığını araştırmak için kurduğumuz bu sistem markaların hangi sınıfta tescilli olduğunu, tescil ettirilmesi düşünülen markanın tescile uygunluğunu kolayca görüp müşterilerimizin sorularına en kısa yoldan en doğru şeklide yanıt vermemizi sağlamaktadır.

Egemark, tescil ettirilmesi düşünülen markanın sorgulanması hususunda güvenerek başvuracağınız, size yardım etmek amacıyla kurulmuş profesyonel bir eğitim danışmanlık kuruluşudur. Firmamızda size sürekli destek olacak ve alanında uzman çalışanlarımız marka değerinizi ayrıntılı bir şekilde araştıracak,  aynı sınıfta bulunan diğer marka değerleriyle kıyaslayıp tescil ettirilmesi düşünülen markanın ‘’ ret olma’’ ihtimaliyle ilgili sizi en doğru ve güvenilir bir şekilde bilgilendirecektir. Marka değerinin kıyaslanmasında en önemli etmen markanın bulunduğu kategori, hizmet alanıdır. Bu yüzden tescil ettirmeyi düşündüğünüz markanın özelliklerinde benzer bir nitelik varsa markanın Türk Patent ve Marka Kurumu’ nun onayından geçmesi mümkün olmayacaktır.

Marka değerini yansıtacak ‘’marka’’ nız üzerine tescil edilen kişinin ya da temsil ettiği kuruluşun değerini yansıtmaktadır. Marka olarak seçilecek kelime ya da kelime grubunun sizi, yaptığınız işi yansıtması marka değeri için iyi olacaktır. Belirlediğiniz kelime ya da kelime grubunun kolay anlaşılabilir ve kullanılabilir olması da sizin açınızdan önemli bir noktadır. Bu kelime ya da kelime grubunu kendiniz bulabileceğiniz gibi alanında uzman marka danışmanlarımız da size bu konuda yardımcı olabilmektedir.

Marka tescil süreci şu şekilde özetlenilebilir: yapılan ön araştırma sonucu olumlu olan markalar tescil için uygun olarak görülmektedir. Eğer marka tescil için uygun değilse marka danışmanlarımız size farklı isimler konusunda öneride bulunarak araştırma konusunda fikir alışverişinde bulunacaklardır. Alternatif olarak düşünülen marka isimlerinden sizin için en uygun olanı seçilir. Marka değerinizi isminiz olarak belirlerseniz marka değeriniz isminiz ve soyisminiz olarak tescillenir.

Başvuru yapılıktan sonra marka tescil sürecinin ikinci aşaması olan yayın süresi olarak da bilinen sürece geçilir. Yayın süresi bütün markalar için geçerli olan resmi bir süredir. Yayın süresi üç ay sürer. Marka ‘’marka tescil bülteninde’’ yayınlandıktan sonra başlar. Marka tescili için yapılan başvurulan saatle birlikte markanın korunma süresi de başlamış olur. Koruma süresi ve yayın süresi denilen süreler birbirlerinden farklı şeylerdir. Koruma süresi Türk Patent ve Marka Kurumu’ na yapılan başvuru günü ve saati ile başlamaktadır. Yapılan başvuru, ön yazı denilen başvurunun hangi gün ve saatte yapıldığını gösterir bir resmi yazı ile size gönderilir. Yayın süresi ise markanın Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılan değerlendirme neticesinde yayınlanan ‘’ marka tescil bülteni’’ nde yayınlanmasıyla başlar.

Bu üç aylık sürenin dolması ile markanız tescil belgesi almaya hak kazanmıştır. Bu süre içerisinde markanıza itiraz da gelebilir. Bu durumda Türk Patent ve Marka Kurumu ilgili itirazı değerlendirerek itiraz eden markanın sizin markanıza olan benzerliği konusunda inceleme yapar. Yapılan değerlendirme sonucu birbirine benzediği belirlenen marka için olumsuz cevap verilir ve marka reddedilir. Bu inceleme sonucu markaların birbirine benzemediği belirlenirse marka için Türk Patent ve Marka Kurumu olumlu karar verir ve yapılan itiraz reddedilir. Yayın süresi bittikten sonra marka, tescil belgesi almaya hak kazanmış demektir.

Marka tescil belgesi hem şahsa hem de kuruma ait olabileceği için markanın tescil edilmesi her bakımdan iyi bir durumdur. Tescillenmiş bir marka, marka sahibine bütün yasal hakları tanımaktadır. Bu açıdan tescilli bir marka sahibi için güvencedir. Tescilde öncelik ilkesine göre tescillenmiş ya da tescil için başvurmuş bir marka veya işaret sonrasında aynı bir mal ya da hizmet için tescil ettirilemez. Böylece markayı tescil ettiren kişi ya da kuruluş, mal veya hizmetler için tekel hakkı kazanır.

Marka tescil işlemi ürünlerinizin ve markanızın başkaları tarafından izinsiz kullanılmasını önlemek, emeğinizin ve vaktinizin sömürülmemesi adına önemli bir işlemdir. Bu yüzden alanında uzman kişilerden yardım almanız sürecin hızlı ve güvenilir bir şekilde ilerlemesi ve  markanızın tescil ettirilmesi açısından faydalı olacaktır. Tescil işlemleri ile ilgili alanında uzman kişilerden bilgi almak istiyorsanız profesyonel bir danışmalık kuruluşu olan Egemark’ ı tercih etmelisiniz. Marka tescil sürecinin ilk ve en önemli adımı olan marka araştırma aşaması geçildikten sonra tescil süresi başlamaktadır. Bu nedenle marka araştırmasına özen göstermeli alanında profesyonel kişilerden destek almalısınız. Tecrübesiyle 13 yıldır sektörde hizmet veren Egemark’ın uzman danışmanları ile süreci en doğru şekilde yönetip, markanızın tescil işlemlerinin istediğiniz şekilde sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.

S.S.S | Gizlilik ve Şartlar