cbse results

Slogan Tescili

Firmaların sunmuş oldukları ürün ve hizmetlerini, müşteri kitlesine duyurmakta kullandıkları sloganların da marka olma özelliği vardır. Bunlar ticari amaçlı sloganlardır. Ürün veya hizmetlerin tanıtımında kullanılan isimler kadar ayırt edici özelliğe sahip bu ibareler önemli bir iletişim aracı olmasının yanında tüketici zihninde de fazlası ile yer etmektedir. Marka ile bütünleşmektedir. Genellikle marka tescil başvurusunda kullanılan marka örneğinde, sloganın da yer alması  benimsenen yöntemdir.  Ancak tam anlamı ile bir koruma sağlanması için ayırt edici niteliğe sahip sloganın ayrıca tescil edilmesi koruma açısından önem arz etmektedir.

Sloganın özgün olması, marka ile ilişki kurabilmesi, kısa ve öz olması ancak çok şey ifade edebilmesi gerekmektedir. Özgün olmayan başkasına ait sloganların birebir veya biraz değiştirilerek kullanılması kullanımı yasal açıdan sorun yaratacaktır.

Şirketinize ait ürün ve ya hizmetlerde kullandığınız sloganların başkası tarafından kullanılmamasını garantiye almak için tescilinin gerçekleştirilmesi şarttır. Öte yandan bir sloganın tescil edilip edilemeyeceğinin de marka ofisleri tarafından başvuru öncesinde değerlendirilmesi boşa zaman ve para kaybetmenizi engelleyecektir.

Sloganların tescili amaçlı yapılan başvuruların büyük kısmı benzerlik sebebiyle değil marka olma özelliği olmaması sebebiyle red edilmektedir. Jenerik yani herkes tarafından bilinen ve kullanılagelen ibareler yerine kendi başına anlam ifade eden ve ürün veya hizmetin kullanımına bağlı olarak ayırt edici nitelik kazandığını ifade eden bir yapıda olması gereklidir.

S.S.S | Gizlilik ve Şartlar