cbse results

Com.tr Uzantılı İsim Tescili

Com.tr Uzantılı İsim Tescil ve Marka Tescili

İnternet dünyasının hızla büyümesi ile bu alana yapılan yatırımları kaçınılmaz kılıyor. Büyük küçük demeden tüm şirketler kurumsal web siteleri hatta şahıslar bile ilgi alanlarına göre web siteleri yapıyor, yaptırıyor. Ancak karşılaşılan en büyük sorunlardan biri istenilen alan adının (Domain’in) daha önce başkası tarafından tescil edilmiş olmasıdır.

Bilindiği üzre “.com”, “.net” ve “.org” gibi bazı uzantılar ödemesi yapıldığı taktirde herkes tarafından herhangi bir özel şart aranmadan tescil edilebilir. Bu yüzden birçok kişi kullansın veya kullanmasın alan adlarını elinde bulunduruyor. 

“.com.tr” alan adları, “Türkiye’de faaliyet gösteren bir şirket” anlamını taşır ve kurumsal, prestijli bir uzantıdır. Dolayısıyla limited şirketi olmayan bu alan adlarını tescil edemez(di). Artık limited şirketleri, şahıs firmaları ve hatta şahıslar bile “marka tescil başvuru belgesi”  ve “marka tescil belgesi” ile “.com.tr ” alan adı tescil edebilirler. 

Marka vekilleri aracılığıyla Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) yapacağınız marka tescil başvurularınız sonucunca size verilen belge ile ODTÜ (nic.tr) den 1-2 hafta içinde “.com.tr” uzantılı alan adınızı tahsis edebilirsiniz. 

Marka tescil süreci yaklaşık 10 ay sürmektedir ancak marka başvurusunun yapıldığı gün sizde alan adınız için başvuru yapabilirsiniz ve alan adı başvurunuz sonuçlanıncaya kadar sizin veya firmanız adına koruma altına alınır. 

“.com.tr” uzantılı alan adınız ODTÜ tarafından önce “Marka Askısı”na alınır ve 2 yıl boyunca burada kalır. Marka tescil belgenizi aldıktan sonra ODTÜ’ye gönderirseniz alan adınız Marka Askısı’ndan çıkarılır.
Eğer 2 yıl içerisinde alan adınıza herhangi bir haklı itiraz gelirse marka başvurunuzun olumsuz sonuçlanıp sonuçlanmadığına bakılır. Olumsuz sonuçlanmış ise “.com.tr” uzantılı alan adınız iptal edilir.

Diğer bir durum ise alan adınız 2 yıl boyunca Marka Askısı’nda kalması ve herhangi bir itirazın da gelmemesidir. Bu durumda alan adı 2 yıl boyunca aktif olarak kullanıldı ise bundan sonra yapılacak itirazlarda marka başvurusunun olumlu veya olumsuz sonuçlandığına bakılmaz ve itiraz geçersiz sayılır. “.com.tr” uzantılı alan adı ilk kayıtlı olduğu kişide kalır.

Kısacası;
 Sadece marka tescil başvuru belgesi ile bile “.com.tr” uzantılı alan adı tescil (isim tescili) edilebilir. Ltd. Şti. olunması şartı aranmadan herkes marka başvurusunu yapabilir ve istediği “.com.tr” uzantılı isim tescilini yaptırabilir. Sadece alan adını alabilmek için bile marka başvuruları yapılmaktadır. Türkiye’de alan adı tescilinin ve marka tecilinin büyük bir hız kazandığını düşünürsek alan adının başkası tarafından tescil edilmeden harekete geçilmesinde fayda vardır.

Com.tr Marka Tescil İlişkisini Marka Vekili N.Oktay SAKARYA AnlatmıştırEgemark Marka Tescil Ofisi
, marka başvurusu yaptıran her şirkete, şahısa markasına ait ve müsait olan “.com.tr” uzantılı alan adını 1 yıllığına ücretsiz tahsis etmektedir. 1 yıl sonra alan adı sahibi dilerse süresini uzatabilir.

Markanıza ve alan adınıza sahip olabilmek için. 
Hemen arayın: (0232) 441 22 02 
Tıklayın: www.egemark.net 
Gönderin:
 info@egemark.net

S.S.S | Gizlilik ve Şartlar