cbse results

Eğitim Kurumları Marka Tescili

Eğitim Kurumları, Marka Tescili

ÖZEL EĞİTİM KURUMLARINDA MARKA TESCİLİ ’ NİN ÖNEMİ 

Çoğu işletme sahibi ticari isim ve marka seçiminde nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bilememektedir. Ticari isim ve marka seçimi tüm ticari hayatın ve faaliyetlerin başlangıç noktasıdır ve ileri de oluşabilecek olumlu veya olumsuz tüm süreçlerin belirlendiği andır. 

Teşebbüslerin ürün ve hizmetlerini birbirinden ayırmaya yarayan işaretlere marka diyoruz. İşletme adı ise, teşebbüsleri birbirinden ayırmaya yarayan işaretler olarak aynı zamanda özellikle hizmet veren kurum ve kuruluşlarda  markasal kullanım sebebiyle tescilsiz kullanılan markalar olarak karşımıza çıkmaktadır. 

MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından yetkilendirilmiş okul öncesi veren eğitim kurumları da dahil olmak üzere, kreş, anaokulu, lise ve ilköğretim okulları ile etüd merkezleri, dershaneler, müzik, resim  ve bale gibi sanatsal faaliyetlerin gerçekleştirildiği özel eğitim kurumlarında, Bakanlık tarafından alınan yetkinin ve yetki belgelerinin eğitim kurumunun adının kullanımı için yeterli olacağı şeklinde yanlış bir kanaat oluşmaktadır. 

Ancak zaman içerisinde eğitim kurum adlarının kullanımında karışıklıklar ve hukuki problemler oluşmakta, haliyle markasal kullanımın mutlak suretle marka tescili ile koruma altına alınması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında iyi niyetli de olsa başkasına ait bir markanın kullanımı sonucu zor duruma düşülmemesi amaçlı olarak da eğitim kurumlarının isimlerini marka tescili işlemi vasıtasıyla koruma altına almaları tavsiye edilmektedir.
     
Son dönemlerde bahsi geçen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş özel eğitim kurumlarının marka başvuru talep sayılarında ciddi bir artış olmuştur.

Eğer bir özel eğitim kurumu sahibi iseniz mutlak suretle marka tescil işlemlerinizi gerçekleştiriniz.

Marka Ofisimiz tarafından yapılan eğitim kurumları başvurularını Eğitim Kurumları Marka Tescil linkinden inceleyebilirsiniz.

EGEMARK MARKA TESCİL OFİSİ

S.S.S | Gizlilik ve Şartlar