cbse results

Vakko nun Tescil İsyanı

Vakko’nun Tescil İsyanı

30.06.2008

Türkiye'nin önde gelen giyim markalarından Vakko, büyük bir tescil sorunu ile uğraşıyor.

İngiliz Luella markasının ürünlerini satan ancak bu firmanın isminin Türkiye'de başka bir firma tarafından tescil edilmesi nedeniyle ürünleri mağazalarından toplanan Vakko, duruma isyan etti.

Vakko'yu isyan ettiren olay şirketin İngiliz Luella markalı ürünlerini satışı ile başladı. Daha önce Luella markasını Türkiye'de tescil ettiren Murşah Tekstil'den tescil haklarını satın alan İzyelken Tekstil, noter kanalı ile Vakko'ya bir uyarı gönderdi. Ardından Cumhuriyet savcılıklarına da başvuran İzyelken Tekstil, İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi'nin kararı ile ürünlerin Vakko mağazalarından toplatılmasını sağladı.

ÇOK ÜZÜCÜ VE ETİK DIŞI
Vakko'dan bu son gelişmeler üzerine yapılan açıklamada ise, olayın firmaların birbiri üzerinden rant elde etme çalışması ve ticari bir yozlaşma olduğu, Vakko'nun asılsız iddialara maruz kaldığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi: 
 
"Durum esasen tanınmış bir markanın, hiç bir emek, yaratıcı çaba, zaman ve sermaye harcamaksızın salt 300-400 YTL ile  gerçekleştirilen bir tescil başvurusu ve bu başvuruya konu markanın Türkiye'de tescil edilmemiş olmasından kaynaklanmaktadır. Durum Mercedes ya da BMW gibi bir markanın Türkiye'de tescil edilmemiş olmasından faydalanılarak, bu markanın Türkiye'de herhangi bir kişi tarafından  tescil edilmesi kadar üzücü ve etik dışıdır." dendi.

Kaynak: http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=9312050

<< Geri

S.S.S | Gizlilik ve Şartlar