cbse results

Selfie Marka Ürünler

Selfie Marka Ürünler

18.02.2014

Gitgide bir tutku haline gelen ve sosyal medyayı aktif kullanan hemen herkesin  merakı olan selfie pozu ünlendi. Birçok ünlünün de iştirak ettiği Twitter ve Facebook’ta paylaşımların ‘selfie’ kavramını fazlasıyla ünlü hale getirdiği malumunuzdur.

Hal böyle olunca da Selfie kelimesinin bu şanını her zaman olduğu gibi fırsat bilen girişimcilerde marka başvurularını yapmaya başlamışlardır. Geçmiş dönemlerde olduğu gibi bir kavram veya bir ismin çok sık kullanılmaya başlanması durumunda veya gündemde olması durumunda (örnek, One Minute) bu tip başvurular artmaktadır. Sonrasında kavram ve ismin gündemden düşmesi ile etkisi de ortadan kalkmaktadır. Ancak Selfie çılgınlığının o kadar da kolay gündemden düşeceğini düşünmemekteyiz.

Selfie marka başvuruları Türk patent Enstitüsü tarafından değerlendirilecek sonrasında da tescil olup olmayacağı görülecektir. İşin magazinsel boyutundan ziyade bizleri daha çok ilgilendiren, kanun ve kurallar boyutunda ise Selfie kelimesinin bazı mal ve hizmetlerde marka olabilme özelliğine haiz olmadığı görülmektedir. Bunlardan biri 41.sınıfta  “Fotoğrafçılık hizmetleri” olup bir diğeri ise facebook twitter gibi sosyal ağların hizmet sınıfı olan 38.sınıfta “internet üzerinden haberleşme hizmetleri” şeklindedir. Kanaatimizce selfie kelimesi bu hizmetler için marka olma özelliği taşımamaktadır.

Bir kavramın kelimenin veya işaretin marka olup olmayacağına dair değerlendirme yapılırken kamu yararı da gözetilmelidir. Kamuya malolmuş kavramların bazı ticari faaliyetlerler ve ürünler ile ilgili  bir kişinin tekeline verilmesi mümkün olmadığı bilinmelidir.

<< Geri

S.S.S | Gizlilik ve Şartlar