cbse results

Marka ve Ticaret Ünvanı

Marka ve Ticaret Ünvanı

Çoğu işletme sahibi ticari isim ve marka seçiminde nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bilememektedir. Ticari isim ve marka seçimi tüm ticari hayatın ve faaliyetlerin başlangıç noktasıdır ve ileri de oluşabilecek olumlu veya olumsuz tüm süreçlerin belirlendiği andır. 

İster şahıs firması , isterse Limited veya Anonim şirketler olsun, bir işletme adı veya marka seçmeden önce araştırma yapmak ve iyi niyetli de olsa potansiyel bir ihlali önlemek durumundadır.

1. AŞAMA: İşletme sahipleri işletme ismini ve ticaret alanında kullanacağı ismi (marka) iş yaptığı alanla ilgili belirlemek için çeşitli platformlarda yazılı rehberleri gözden geçirebilir.

2.AŞAMA: İnternette arama yapmak sonuç verebilir. Arama motorlarından yapılan aramalar ile zaten başkaları tarafından kullanılan ticari markaları ve işletme isimlerini tespit etme de kullanılacak uygun yöntemdir.

3.AŞAMA: Ülkenin resmi Marka Patent Ofisi veya Enstitüsünden tarama ve araştırma yapılabilir. Ülkemizde Türk Patent Enstitüsü’ nün online araştırma veri tabanı oldukça yeterli seviye de sonuç vermektedir.

4.AŞAMA: İşletme adı seçimi için Mali Müşavirlerden destek alınabilir. Bir marka vekili tarafından marka araması yapılabilir. Böylece kullanılacak ismin hukuksal ve tescil durumu açısından değerlendirmenin yapılabilmesi sağlanır. Seçilen adın kullanmak için sorun olup olmadığı net bir şekilde görülebilir. Markanın uygunluğunun tespiti ve yorumlanması yapılabilir. Kullanılacak ismin tescili de akabinde sağlanabilir.

Marka Vekili Necati Oktay SAKARYA

S.S.S | Gizlilik ve Şartlar