cbse results

Marka Sınıflarında Değişiklik 2010

Marka Sınıflarında Değişiklik-2010

22.01.2010

20 Ocak 2010 tarih ve 27468 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğ doğrultusunda, 
bu tarihten itibaren Marka Tescil Başvurularına Ait Mal ve Hizmetlerin Sınıflandırılmasına İlişkin yeni düzenlemeye gidilmiştir.
Buna göre; 
             06. sınıfta yer alan “Kaldırma, yükleme ve nakil için madeni paletler, madeni halatlar, yük kaldırma ve taşımada kullanılan madeni askılar, bağlar, kolanlar, kuşaklar, bantlar ve şeritler.” grubu; “Kaldırma, yükleme ve nakil için madeni paletler, madeni halatlar, yük kaldırma ve taşımada kullanılan madeni askılar, bağlar, kolonlar, kuşaklar, bantlar, şeritler, metal araç çekme halatları.” şeklinde değiştirilmiştir.
             07. sınıfta yer alan “Çamaşır kurutma makineleri” belirtilen sınıftan çıkartılmıştır.
             11. sınıfta yer alan “ Pişirme, kurulama ve kaynatmada kullanılan ( kişisel bakım amaçlı olanlar dahil) elektrikle ve gazla çalışan aletler, makineler ve cihazlar.” grubu, “ Pişirme, kurulama ve kaynatmada kullanılan (kişisel bakım amaçlı olanlar dahil) elektrikle ve gazla çalışan aletler, makineler ve cihazlar ( çamaşır kurutma makineleri, saç kurutucuları ve el kurutma cihazları dahil).” şeklinde değiştirilmiş; “Güzellik salonlarında kullanım amaçlı bu sınıfa dahil cihazlar (el kurutma makineleri dahil).” grubu çıkartılmıştır. 
             12. sınıfta yer alan “Çekme halatları” belirtilen sınıftan çıkartılmıştır.
             14. sınıfta yer alan “Vazolar, spor müsabakalarında verilen kupalar” belirtilen sınıftan çıkartılmıştır.
             17. sınıfta yer alan “ Mamul veya yarı mamul sentetik maddelerden yapılmış enerji izolasyonu ve emilimi amaçlı olan bu sınıfta yer alan malzemeler ve maddeler.” grubu; “Yalıtım (izolasyon), dolgu ve tıkama malzemeleri (derz dolguları, conta, o-ringler dahil).” şeklinde değiştirilmiştir. 
             19. sınıfta yer alan; “İnşaat, yol yapımı, tamirat, kaplama amaçlarıyla kullanılan biçimlendirilmemiş halde yapı/inşaat/yol yapımı malzemeleri.” grubu; “İnşaat yol yapımı, tamirat, kaplama amaçlarıyla kullanılan kum, çakıl, mıcır, asfalt, zift, çimento, alçı gibi malzemeler.” şeklinde; “Beton, alçı, toprak, kil, kum, doğal taş, yapay taş, ahşap, plastik veya sentetik malzemelerden yapılmış biçimlendirilmiş halde yapı/inşaat/yol yapımı malzemeleri, yapı parçaları, yapılar, direkler, bariyerler.” grubu; “Beton, alçı, toprak, kil, doğal ve yapay taş, ahşap, plastik veya sentetik malzemelerden imal edilmiş ve şekil almış yapı, inşaat, yol yapımı ve benzer amaçlı malzemeler, yapı elemanları, taşınabilir bu malzemelerden yapılar direkler, bariyerler (ahşap ve sentetik malzemeden kapı ve pencereler dahil.)” şeklinde değiştirilmiştir.
             20. sınıfta yer alan “Yapıldıkları madde ve malzemelere bakılmaksızın mobilyalar.” grubu; “Yapıldıkları maddelere ve malzemelere bakılmaksızın mobilyalar, elbise askıları (ayaklı veya sabitlenen)” şeklinde; “Ahşap veya sentetik malzemeden mamul variller, fıçılar, bidonlar, hazneler(depolar), kutular, ambalaj kapları, nakliye amaçlı konteynırlar, sandıklar, taşıma paletleri, vanalar, fıçı muslukları” grubu; “Ahşap ve sentetik malzemeden mamül ambalaj, nakliye ve depolama amaçlı variller, fıçılar, bidonlar, hazneler (depolar), kaplar, konteynırlar, kutular, sandıklar, kasalar, paletler, bunlarla birlikte kullanılan kapaklar” şeklinde; “Ahşap ve sentetik malzemelerden alet-edevat ve kap-kacaklar için saplar, kulplar, tutamaklar, düğmeler; çamaşır mandalları, şişe tapaları ve kapakları, perçinler, çiviler, vidalar, dübeller, kablo kıskaçları ve kelepçeleri, derz artıları, elbise askıları(ayaklı sabitlenen) ve kılıfları.” grubu; “Ahşap ve sentetik malzemeden mamül hırdavat (nalburiye) eşyası, mobilya bağlantıları, açma ve kapama tertibatları.” şeklinde değiştirilmiş; “Ahşap veya sentetik malzemeden mamul mobilyalar için bağlantılar, tertibatlar ve parçalar, pencere ve kapı armatürleri, açma kapama tertibatları, kilitler.” grubu çıkartılmıştır. 
             21. sınıfın “Bu sınıfa dahil elektrikle çalışmayan ev ve mutfak gereçleri.” grubu; “Bu sınıfa dahil elektrikle çalışmayan ev ve mutfak gereçleri, çamaşır mandalları, kap kacak, vazolar (değerli metalden olanlar dahil).” şeklinde değiştirilmiş; “Spor müsabakalarında verilen kupalar” son grup olarak belirtilen sınıfa eklenmiştir. 
             22. sınıfta yer alan; “Halatlar, ipler, ip merdivenler, hamaklar, balık ağları.” grubu, “Halatlar, ipler, ip merdivenler, hamaklar, balık ağları (metal olmayan araç çekme halatları dahil)” şeklinde değiştirilmiştir.
             30. sınıfa “Pekmez” son grup olarak eklenmiştir.
             35. sınıfta yer alan; “İş yönetimi, idaresi ve bu konular ile ilgili danışmanlık hizmetleri (muhasebecilik hizmetleri dahil).” grubu, “İş yönetimi, iş idaresi ve bu konular ile ilgili danışmanlık, muhasebe ve mali müşavirlik hizmetleri (ithalat ve ihracat acente hizmetleri dahil).” şeklinde değiştirilmiş; “İthalat ihracat acente hizmetleri.” grubu çıkartılmıştır.  
             43. sınıfta yer alan “Huzurevi hizmetleri” belirtilen sınıftan çıkarılmıştır.
             44. sınıfa “Huzurevi hizmetleri” son grup olarak eklenmiştir.
20 Ocak 2010 tarihinden sonra yapılacak marka başvurularında sınıf belirleme, sınıflandırmanın bu yeni düzenlemeye göre yapılması gerekmektedir.

Kaynak: http://www.turkpatent.gov.tr
http://www.resmigazete.gov.tr/

<< Geri

S.S.S | Gizlilik ve Şartlar